Co byste měli vědět, než si vyberete loď

Vyrážíte rádi na chatu? Líbil by se Vám pobyt v karavanu, protože si zároveň můžete užívat jízdu? Nebo chcete jednoduše zkusit něco nového a zažít trochu dobrodružství? Loď je ideální kombinace. Plavba na lodi je tak trochu dobrodružství, a zároveň je pobyt podobný tomu na chatě nebo v karavanu. Vezměte s sebou partu přátel, rodinu nebo si udělejte romantiku ve dvou.

Z osobní zkušenosti pobyt na lodi bohužel nedoporučujeme osobám s omezenou pohyblivostí. Výška palub se většinou liší a infrastruktura v přístavištích je v tomto směru nedokonalá. Pohyb by se stal pro tyto osoby velmi komplikovaným.

Nemusíte mít žádné obavy. K řízení nabízených lodí nepotřebujete kapitánský průkaz, ani předchozí zkušenosti. Ovládání lodi je jednoduché a běžně se přirovnává k řízení auta. S lodí je to sice pomalejší, ale o to pohodlnější. Říční lodě jsou navíc velmi stabilní a nemusíte se tedy obávat ani mořské nemoci.

Vždy než vyplujete proběhne v přístavu ve kterém se budete naloďovat, teoretická a praktická ukázka základních manévrů a ovládání lodě. Seznámíte se s vodní cestou, s možnostmi kam plout, nebo čeho se naopak vyvarovat.

Pokud jdete na loď poprvé a nejste si jisti co můžete od pobytu na lodi očekávat, doporučujeme vám spíše kratší pronájem v délce 3 – 4 dny. Lépe je pobyt na lodi si nejprve vyzkoušet a pokud plavba splní vaše očekávání, pronajmout si následně loď na delší období.

Chápeme, že pobyt na lodi pro Vás může být zcela novým zážitkem a ne každý si dokáže představit, na kolik taková dovolená ​může vyjít. Proto Vám chceme počty ulehčit. S těmito náklady musíte počítat:

  • vlastní pronájem lodě – ceny jsou vždy uvedeny u jednotlivých plavidel
  • spotřebované palivo – variabilní položka, která se může účtovat za moto-hodinu nebo klasicky ve spotřebovaných litrech (v minimu případů je spotřebované palivo zahrnuto do ceny pronájmu). Vyúčtování spotřebovaného paliva, probíhá po ukončení plavby v hotovosti.
  • poplatky v přístavech – s nimi se můžete setkat hlavně v těch soukromých, nově vybudovaných přístavech
  • kauce – její výše je uvedena v ceníku u každá lodě a je vratná v případě odevzdání lodi v řádném stavu, tedy uklizené, beze škod, na sjednaném místě, ve sjednaném čase a s plným inventářem

Všechny lodě můžete objednávat a rezervovat kdykoliv.

U každé nabízené lodě je na konci stránky objednávkový formulář, který po vyplnění odešlete. Přijde Vám od nás potvrzující mail o přijetí Vaší objednávky. Nejpozději následující den, obdržíte informace k pobytu s podmínkami rezervace a výzvou k uhrazení rezervační platby.

Rezervační platba ve výši 50% ceny pronájmu je obvykle splatná do 7 kalendářních dnů. K uhrazení druhé rezervační platby ve výši 50% ceny pronájmu, budete vyzváni 45 dnů před naloděním. Druhá rezervační platba je rovněž splatná do 7 kalendářních dnů

Výjimku z tohoto pravidla mají lodě Navis, Krajánek 600 a Krajánek 670, u kterých budete vyzváni k uhrazení rezervační platby ve výši 50% ceny pronájmu s dobou splatnosti 7 kalendářních dnů, vždy až po novém roce v průběhu měsíce ledna. Uhrazení druhé rezervační platby ve výši 50% ceny pronájmu, proběhne až v den nástupu na loď.

  • Kuchyňka – je vybavena základním nádobím. Vezměte si s sebou ale základní koření, papírové utěrky, houbu na nádobí a saponát. Nezapomeňte na sirky.
  • Pitná voda – používejte vždy balenou nebo vlastní. NIKDY nepijte vodu z lodních tanků.
  • Užitková voda – je řešena na plavidlech dvěma způsoby. Na lodích o délce kolem 7 m najdete přenosné nádrže o objemu cca 30 l, které lze bez problémů doplňovat v jakémkoliv přístavu. Lodě nad 8 m délky mají vestavěné tanky o objemu cca 80 – 450 litrů.
  • Elektrická energie – na většině lodí jsou autozásuvky na 12V. Doporučujeme si vzít adaptér na nabíjení drobné elektroniky.
  • Palivo – většinou není potřeba ho v průběhu plavby doplňovat (doporučujeme ale jeho stav kontrolovat)
  • Lodní osvědčení – Každá loď je vybavena originálem, nebo kopií “Lodního osvědčení” (obdoba STK). Součástí vybavení také může být plavební mapa, informace o lodi atd.

U každé lodi je to jinak. Počet osob uvádíme v popisu jednotlivých plavidel. Berte ale vždy v úvahu délku pobytu, kolik toho s sebou na loď povezete a složení posádky. Někdy je lepší z hlediska pohodlí raději vypůjčit lodě dvě.

To máte jako s autem. S plným kufrem a věcmi na zadních sedačkách Vaši spolujezdci nebudou nadšení. Kdo by se chtěl mačkat?

Někteří lidé rádi plánují itinerář své plavby do detailů předem. Jiní naopak řeší kam plout ten den, ráno u stolu při snídani. Pro jaký přístup se rozhodnete, je už na vás.

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi plánují, počítejte s následujícím: běžná rychlost lodě je 6-8 km/hod, proplutí jednou plavební komoru zabere v průměru 30 min.

Samotnou plavbou pak denně strávíte 3-5 hodin dle předchozích zkušeností zákazníků. Urazíte poměrně velký kus cesty a máte navíc dost času na další aktivity. Doporučujeme si plavbu užít v poklidu a nehnat se za ujetými kilometry. V tomto případě platí „méně je více“.

Na lodích už z principu není příliš mnoho úložného místa. Postačí Vám pár funkčního oblečení, přiberte si i něco teplého a pláštěnku. Vše zabalte do cestovní tašky, kterou jednoduše složíte.

Nezapomeňte na repelent a opalovací krém.

Vezměte si i vlastní lůžkoviny – spacáky a karimatky. Většinou nejsou součástí vybavení (a pokud ano, tak za příplatek).

Co se týče potravin, nekupujte toho příliš. V blízkosti vodních cest se vždy najde nějaký obchod nebo supermarket. Navíc cestou narazíte na spousty místních hospůdek, kde Vás můžou lákat vůně z grilu.

O své auto se bát nemusíte. Během pobytu na lodi ho můžete nechat zaparkované v areálu přístaviště, odkud vyplouváte. Část přístavišť má zpoplatněné parkování cca do 100,- Kč/den (poplatek obci). Některá přístaviště, ale nabízí pro zákazníky parkování zdarma a většinou je i trvale přítomný personál.

V dnešní době jsou domácí mazlíčci členy rodiny. A když na loď s rodinou, tak včetně všech. Rozumíme. Ale informujte nás prosím předem, že s sebou chcete vzít i Vašeho mazlíčka. Na většinu lodí si je možné vzít za symbolický poplatek a většinou je to jen o domluvě.

Aktivity a zábava během plavby

Mimo přehradní nádrže, to bude spíše pro otrlé povahy. Řeky u nás jsou často zabahněné. I když můžete najít i místa, kde Vás to bude lákat si zaplavat. Dejte ale pozor, ať nevplavete do plavební dráhy.

Příznivcům rybolovu poskytuje pobyt na lodi skvělé podmínky pro tento sport. Zájemci o rybolov musí být vlastníkem rybářského lístku, a povolenku lze zakoupit v místě u správců jednotlivých revírů.

Co je lepšího, než poznat oblast ze dvou různých úhlů pohledu, z vodní hladiny a ze sedla kola? Je to ideální kombinace, jak si zpříjemnit Vaši dovolenou. Okolí vodních cest je většinou protkané cyklostezkami. Kola si s sebou můžete vzít na palubu, dejte ale pozor, aby Vám jejich počet na palubě pobyt spíše neznepříjemnil. Ne všechny lodě mají extra nosiče na kola.

Pokud si kola na palubu brát nechcete, můžete využít služeb místních půjčoven kol.

Máte jakýkoliv dotaz?

Napište

Buď na e-mail info@pobytovelode.cz – nebo do tohoto formuláře

Neradi vyplňujete formuláře?

Zavolejte

Vše Vám rádi zodpovíme na tomto čísle 776 811 430. Pokud bychom Vám náhodou nezvedali telefon, nic se neděje. Jak to bude možné, zavoláme Vám zpět.