Plavba na lodi bez nutnosti kapitánského oprávnění

Při první plavbě si pronajměte loď na 3-4 dny, abyste si mohli plavbu vyzkoušet a zjistit, zda je to pro vás to pravé. V přístavech jsou k dispozici vyhrazená parkovací místa, takže se nemusíte obávat o parkování svého auta. Finanční náklady zahrnují cenu pronájmu lodě, spotřebu paliva, drobné poplatky v přístavech a vratnou kauci.

Lodě jsou standardně vybaveny vším potřebným pro několikadenní plavbu, včetně kuchyňky s chladničkou a dostatečným vybavením pro přípravu hotových jídel. Většina lodí má také vlastní WC a zásobu užitkové vody.

Na loď si vezměte pouze to nejnutnější, jako je funkční a teplé oblečení a pláštěnku pro případ deštivého počasí. Doporučuje se také vzít vlastní lůžkoviny (karimatku, spacák), protože ty nemusí být vždy součástí vybavení lodě (na to vás ale upozorníme předem).

Před samotnou plavbou proběhne zaškolení, kde se naučíte základní manévry a ovládání lodě. Veškeré dovednosti, které k plavbě budete potřebovat lze shrnout do tří bodů:

  1. zvládnout řízení lodě
  2. rozpoznat plavební znaky
  3. umět se vyhnout jiné  lodi

Během plavby si užívejte klid a pohodu při které denně strávíte plavbou 3-5 hodin a plujete rychlostí 6-10 km/h. I tato mírná rychlost Vám, ale umožní uplout dostatečnou vzdálenost, užít si okolí a zároveň mít dost času na další aktivity.

1. Řízení lodě

Na většině rekreačních lodí a hausbótů se setkáte s podobně uspořádaným pultem řízení.

Kormidelním kolem měníte směr plavby a pomocí řadičky určujete směr vpřed nebo vzad.

Řadička má tři polohy: neutrál (základní poloha), směr vpřed a směr vzad. Pokud posunete páku z neutrálu směrem vpřed, řadíte rychlost směrem vpřed a automaticky přidáváte plyn. Pokud naopak posunete páku směrem vzad, řadíte zpětný chod a automaticky přidáváte plyn.

Lodě jsou vybaveny závěsnými motory, které nevyžadují žádnou vaši péči, ale občas je vhodné je během plavby pohledem zkontrolovat.

2. Plavební znaky

Ukázka základních znaků vám pomůže hned po nalodění se lépe orientovat a porozumět dění kolem vás. Znaků pro rekreační plavbu existuje sice více, ale ne se všemi se během plavby setkáte.

3. Vyhýbání motorových lodí se řídí pravidlem pravé ruky

Na řekách a v plavebních drahách plujte vždy vpravo, nikoliv však těsně u břehů.

Motorové lodě se vždy vyhýbají vpravo a míjejí levobokem.

Při křižování motorových lodí, nebo plavbě na souběžném směru, má přednost loď plující vpravo.

Ke stažení jsou dostupné plavební aplikace

Mobilní aplikace Almanach je praktickou kapesní příručkou pro kapitány plavidel. Obsahuje veškeré informace, které by mohli potřebovat.

Aplikace LAVDIS pak poskytuje užitečné informace o vodních cestách a plavebních podmínkách v České republice.

Plavební průvodce ve formátu pdf

Informace k plavběObsahuje praktické informace o vyvazování, průjezdu zdymadly a přistávání. I když je to starší verze, můžete si ho vytisknout nebo uložit do mobilního telefonu a mít tak u sebe během plavby.

Pokud máte nějaký dotaz, neváhejte nám napsat na e-mail info@pobytovelode.cz , nebo zavolejte na tel. 776 811 430. Pokud bychom vám náhodou nezvedali telefon, nic se neděje. Jak to bude možné, zavoláme Vám zpět.