Pestrý svět hausbótů

Kolonie nákladních lodi v Amsterdamu upravených k bydlení

Obytná loď nebo hausbót?

Existují mezi nimi velké rozdíly a odborníci pro ně mají i své definice. Lodní svět je však pestrý a každý si může vybrat, jak je nazývat. Lidé hlavně chtějí, aby se jim na hausbótu dobře bydlelo a plavba byla příjemná.

  • Hausbót má nízký trup, vysokou nástavbu a je určený k pohodlnému pobytu a následné plavbě. Nabízí lepší obytné prostory za cenu horších nautických vlastností.
  • Obytná loď má vysoký trup s nižšími nástavbami. Má sice horší ubytovací podmínky, ale dobré nautické vlastnosti.

S přibývajícími zákazníky vznikají plavidla, u kterých jsou požadavky pro příjemnou a pohodlnou plavbu velmi dobře skloubené.

Putování na hausbótech – aneb, co to je houseboating…

První rekreační putování na hausbótech se datuje na konec 40. let 20. století a je zaznamenáno v USA. Vhodný český výraz pro tuto zálibu není. Jedná se o oblíbenou rekreační aktivitu pro všechny věkové kategorie i díky možnosti měnit prostředí a při plavbě ze svého pohyblivého „domečku“ poznávat okolní krajinu. Lze ji spojit i s pěší turistikou a cykloturistikou.

Hausbóty v Evropě – stručný přehled…

Z každé evropské země pochází mnoho lodních typů. Spousta hausbótů v západní Evropě vznikla přestavbou původních nákladních člunů a dnes slouží jako víkendová sídla i k celoročnímu bydlení. Moderní hausbóty stavěné podle posledních trendů se v dnešní době vyrábí zejména v Německu a Polsku.

Velká Británie je známá tzv. úzkými čluny (daná šířka 2, 07 m a proměnlivá délka 7 – 21 m), které sehrály významnou roli v období průmyslové revoluce. Jejich výroba probíhá do současnosti, kdy je evidováno 30 000 lodí sloužících k rekreaci a 8 500 lodí je registrováno pro bydlení.

Robustní trupy těchto plavidel mají i českou stopu a pro Velkou Británii se na zakázku vyrábí v Třebíči.

Holandsko je svojí rozsáhlou sítí vodních cest považováno za Mekku houseboatingu. Zde se však rozlišuje mezi hausbótem a obytnou lodí. Pod slovem hausbót se rozumí ukotvený plovoucí dům postavený na lodním trupu, nebo i betonovém pontonu.

Vzhledem k vysokým cenám pozemků jsou domy na vodě vhodná alternativa i pro bydlení.

Ve Francii se setkáte s hausbóty, které vznikly přestavbou z nákladních člunů třídy Peniche. Tyto čluny se v 80. letech 19. století stavěly pro francouzské a belgické vodní cesty a následně si je současní majitelé přestavěli na víkendová sídla do podoby hausbótů.

Ironií historie je skutečnost, že tyto 20 – 38 m dlouhé a 5 m široké čluny plánovala v minulosti německá armáda použít k invazi do Anglie.

V Německu najdete rozsáhlé kolonie hausbótů jak v Hamburku, tak i v Berlíně a jeho okolí. Vznikají jednak přestavbou vyřazených nákladních lodí a dále se staví i moderní hausbóty s nástavbou bungalovu a plováky. Objevují se i plavidla, na která si můžete umístit vlastní karavan a ve svém pohodlí proplouvat vodní cesty.

Němci jsou národ, který rád dělá věci systematicky. Nástavby moderních hausbótů jsou projektovány tak, aby se daly využít i jako zahradní stavby.

Naši severní sousedé mají bohaté zkušenosti s výrobou moderních hausbótů a plovoucích domů. Polsko je po Spojených státech druhým největším světovým výrobcem obytných lodí do délky 9 metrů.

Nejznámější rekreační oblasti jsou zde Mazurská jezera, řeka Visla a jezera poblíž Baltského moře. Největší polské půjčovny uvádí, že každý rok zařadí do provozu zhruba 100 nových plavidel.

Navis při první plavbě, několik hodin po spuštění na voduV České republice měla vliv na podobu rekreačních lodí i obliba trampingu a chataření. Z některých plavidel se vyvinuly samostatné typy stavěné i pro zahraniční zákazníky. Na Vltavě v současnosti existuje několik kolonií převážně starších hausbótů, ve kterých sezónně nebo celoročně žijí i známé osobnosti.

Rozšířený je dovoz 6 – 7 m dlouhých kajutových lodí z Evropy, které konstrukčně pochází z 80. let minulého století.

Téma hausbótů je velmi rozsáhlé a vydalo by na samostatnou knihu. Snažili jsme se vám tímto stručným přehledem umožnit alespoň letmé nahlédnutí do tohoto zajímavého lodního světa.