Přeskočit na navigaci

Přehled kategorií průkazů Vůdců malých plavidel (VMP)

 

V základu platí průkazy pouze pro motorové lodě ve vnitrozemské plavbě, ale dají se rozšířit o plachetnice a malou příbřežní plavbu (moře).

 

Průkaz kategorie M20 (vnitrozemské vodní cesty)

Opravňuje k vedení plavidel do 20 m délky s výkonem motoru do 20 kW v ČR i zahraničí. Závěrečná zkouška je pouze teoretická. Zkoušku může uchazeč skládat po dovršení 16 let věku. 

Rozsah kurzu: 7 hodin teorie + 1,5 hodiny komentované plavby.

 

Průkaz kategorie M (vnitrozemské vodní cesty)

Opravňuje k vedení plavidel do 20 m délky, bez omezení výkonu motoru v ČR i zahraničí. Závěrečná zkouška je jak praktická, tak i teoretická. Zkoušku může uchazeč skládat po dovršení 16 let věku. 

Rozsah kurzu: 7 hodin teorie + 1,5 hodiny komentované plavby + 5 hodin plavby praktického výcviku + 3 hodiny plavby při závěrečných zkouškách (celkem 9,5 hodiny plavby).

 

Průkaz kategorie M24 (vnitrozemské vodní cesty)

Opravňuje k vedení plavidel do 24 m délky, bez omezení výkonu motoru v ČR a do 20 m délky v zahraničí. Závěrečná zkouška je jak praktická, tak i teoretická. Zkoušku může uchazeč skládat po dovršení 20 let věku, přičemž musí vlastnit průkaz kategorie M, minimálně 3 roky

Rozsah kurzu: Stejné jako u kategorie M + 2 hodiny praktické výuky navíc. K uvedenému rozsahu je třeba ještě připočítat závěrečné teoretické zkoušky, které zaberou celé dopoledne.

 

Uvedené základní průkazy je možné rozšířit o plachetnice skupiny: 

  • S20 - doplňkové oprávnění k vedení plachetnic o celkové ploše plachet do 20 m2. Závěrečná zkouška je pouze teoretická.
  • S - doplňkové oprávnění k vedení plachetnic bez omezení plochy plachet. Závěrečná zkouška je jak teoretická, tak i praktická.

 

Další možné rozšíření:  Průkaz ​kategorie C (moře - malá příbřežní plavba)

Základní stupeň, který na moři potřebujete, určený i pro úplné začátečníky. Plavit se můžete pouze za dne do vzdálenosti 1 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, do 4°Beaufortovy stupnice a do výšky vlny 1,2 m. Doplňková teoretická zkouška z předpisu COLREG.

Podmínkou pro toto oprávnění, je získání průkazu v kategorií M (tyto kategorie je možné získat současně). 

 

Chcete poradit?

Napište, nebo nás kontaktujte telefonicky na 776 811 430.

Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme

 

pobytove lode pobytove lode pobytove lode pobytove lode pobytove lode