Loading...
Užitečné informace 2018-04-10T13:26:39+00:00

Pro koho je pobyt na lodi vhodný

Vyrážíte rádi na chatu? Líbil by se Vám pobyt v karavanu, protože si zároveň můžete užívat jízdu? Nebo chcete jednoduše zkusit něco nového a zažít trochu dobrodružství? Loď je ideální kombinace. Plavba na lodi je tak trochu dobrodružství, a zároveň je pobyt podobný tomu na chatě nebo v karavanu. Vezměte s sebou partu přátel, rodinu nebo si udělejte romantiku ve dvou.

Pobyt na lodi bohužel nedoporučujeme osobám s omezenou pohyblivostí. Výška palub se většinou liší a infrastruktura v přístavištích je v tomto směru nedokonalá. Pohyb by se stal pro tyto osoby velmi komplikovaným.

Obsazení

U každé lodi je to jinak. Počet osob uvádíme v popisu jednotlivých plavidel. Berte ale vždy v úvahu délku pobytu, kolik toho s sebou na loď povezete a složení posádky. Někdy je lepší z hlediska pohodlí raději vypůjčit lodě dvě.

To máte jako s autem. S plným kufrem a věcmi na zadních sedačkách Vaši spolujezdci nebudou nadšení. Kdo by se chtěl mačkat?

Co vzít s sebou

Na lodích už z principu není příliš mnoho úložného místa. Postačí Vám pár funkčního oblečení, přiberte si i něco teplého a pláštěnku. Vše zabalte do cestovní tašky, kterou jednoduše složíte. Kufr by se Vám na lodi špatně ukládal.

Nezapomeňte na repelent a opalovací krém.

Vezměte si i vlastní lůžkoviny – spacáky a karimatky. Většinou nejsou součástí vybavení (a pokud ano, tak za příplatek).

Co se týče potravin, nekupujte toho příliš. V blízkosti vodních cest se vždy najde nějaký obchod nebo supermarket. Navíc cestou narazíte na spousty místních hospůdek, kde Vás můžou lákat vůně z grilu nebo vychlazené limonády.

Na palubě

 • Kuchyňka – je vybavena základním nádobím. Vezměte si s sebou ale základní koření, papírové utěrky, houbu na nádobí a saponát. Nezapomeňte na sirky.
 • Pitná voda – používejte vždy balenou nebo vlastní. NIKDY nepijte vodu z lodních tanků.
 • Užitková voda – je řešena na plavidlech dvěma způsoby. Na lodích o délce kolem 7 m najdete přenosné nádrže o objemu cca 30 l, které lze bez problémů doplňovat v jakémkoliv přístavu. Výhodou tohoto řešení je jednoduchá manipulace a relativní nezávislost na infrastruktuře na břehu. Nevýhodou je častější manipulace. Lodě nad 8 m délky mají vestavěné tanky o objemu cca 80 – 450 litrů. Výhodou je pohodlí a jednoduchá manipulace, nevýhodou skutečnost, že dobírání většího množství vody naráz může být zpoplatněno a tuto službu nabízí pouze vybrané přístavy.
 • Elektrická energie – na většině lodí jsou autozásuvky na 12V. Doporučujeme si vzít adaptér na nabíjení drobné elektroniky. Baterie na lodi jsou u většiny lodí během plavby dobíjeny, přesto Vám doporučujeme se večer po doplutí do přístavu připojit k místní síti.
 • Palivo – většinou není potřeba ho v průběhu plavby doplňovat (doporučujeme ale jeho stav kontrolovat)
 • ​Lodní osvědčení – Každá loď je vybavena originálem, nebo kopií “Lodního osvědčení” (obdoba STK). Součástí vybavení také může být plavební mapa, informace o lodi atd.

Finanční náklady, se kterými musíte počítat

Chápeme, že pobyt na lodi pro Vás může být zcela novým zážitkem a ne každý si dokáže představit, na kolik taková dovolená ​může vyjít. Proto Vám chceme počty ulehčit. S těmito náklady musíte počítat:

 • vlastní pronájem lodě – ceny jsou vždy uvedeny u jednotlivých plavidel
 • spotřebované palivo – variabilní položka, která se může účtovat za moto-hodinu nebo klasicky ve spotřebovaných litrech (v minimu případů je spotřebované palivo zahrnuto do ceny pronájmu)
 • poplatky v přístavech – s nimi se můžete setkat hlavně v těch soukromých, nově vybudovaných přístavech (naplánujte si cestu a zjistěte si předem, která přístaviště si účtují jaké poplatky – pomůže Vám k tomu naše interaktivní mapa)
 • vratná kauce – ​její výše je uvedena v ceníku

Čtyřnozí společníci

V dnešní době jsou domácí mazlíčci členy rodiny. A když na loď s rodinou, tak včetně všech. Rozumíme. Ale informujte nás prosím předem, že s sebou chcete vzít i Vašeho mazlíčka. Většinou je to jen o domluvě.

Vášniví cyklisti

Co je lepšího, než poznat oblast ze dvou různých úhlů pohledu, z vodní hladiny a ze sedla kola? Je to ideální kombinace, jak si zpříjemnit Vaši dovolenou. Okolí vodních cest je většinou protkané cyklostezkami. Kola si s sebou můžete vzít na palubu, dejte ale pozor, aby Vám jejich počet na palubě pobyt spíše neznepříjemnil. Ne všechny lodě mají extra nosiče na kola.

Pokud si kola na palubu brát nechcete, jednoduše si je půjčte. Rádi Vám doporučíme, kde se na koho obrátit.

Plavební komory – zdymadla

Díky plavebním komorám se jednoduše dostanete přes jez. Používání plavebních komor je zdarma. Komory jsou obsluhovány správcem toku (Povodí s.p.). Ten zároveň stanovuje i provozní hodiny. V této mapě můžete najít všechny plavební komory v ČR včetně provozních informací.

Vyvazování plavidel během nocování

Nocovat na lodi můžete dvěma způsoby:

 • Romantika ve volné přírodě – kdekoliv, kde to není plavebními znaky zakázáno, ale vždy mimo plavební dráhu. Pro tuto možnost jsou plavidla vybavená zatloukacími kolíky pro vyvázání. Výhodou je, že nic neplatíte a máte soukromí.
 • Většinou soukromá přístaviště – zde máte k dispozici elektřinu, toalety a sprchy, možnost doplnit zásoby vody a velmi často i občerstvení. Po připlutí do přístavu se vždy ohlaste provozovateli a dohodněte se na podmínkách kotvení a využívání služeb.

Opuštění lodě

Stejně jako u auta, loď vždy zamykejte, když budete opouštět palubu. Vezměte s sebou i veškeré cennosti.

Alkohol během řízení lodě

Člen posádky, který řídí loď, nesmí být v průběhu plavby pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. V posledních letech se na tento fakt zaměřuje říční Policie. Funguje to stejně jako za volantem.

Koupání

To bude spíše pro otrlé povahy. Řeky u nás jsou často zabahněné. I když můžete najít i místa, kde Vás to bude lákat si zaplavat. Dejte ale pozor, ať nevplavete do plavební dráhy.

Rybolov

Příznivcům rybolovu poskytuje pobyt na lodi skvělé podmínky pro tento sport. Zájemci o rybolov musí být vlastníkem rybářského lístku, a povolenku lze zakoupit v místě u správců jednotlivých revírů.

Parkování automobilu během pobytu na lodi

O své auto se bát nemusíte. Během pobytu na lodi ho můžete nechat zaparkované v areálu přístaviště, odkud vyplouváte. Některá přístaviště nabízí pro zákazníky parkování zdarma a většinou je i trvale přítomný personál.

Průvodce pronájmem lodě

Informace k plavbě

Ten Vám zašleme před naloděním. Najdete v něm praktické informace, které se Vám budou hodit jak před plavbou, tak i v průběhu samotné plavby.

INSTRUKTÁŽNÍ VIDEA

Přesto, že k řízení nabízených lodí nepotřebujete žádný průkaz, doporučujeme předem se seznámit s některými pravidly plavby a ovládání lodě. Tři instruktážní videa přináší rady a tipy, které Vám budou menší teoretickou průpravou před vyplutím. Získáte také několik užitečných rad, čeho se s lodí vyvarovat.

Natáčení instruktážních videí (autor: Michal Hampala, Stanislav Hampala) probíhalo ve specifických podmínkách Baťova kanálu. Obecně platná loďařská pravidla, ale využijete i na jiných vodních cestách.

Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Kontaktujte nás

Na váš e–mail odpovíme v nejkratší možné době.

Pokud na odpověď spěcháte, zavolejte nám prosím na telefonní číslo 776 811 430.

CzechEnglishGerman